KDV’yi % 18’den %1’e Düşüren Fotokopi Makinesi Kiralama Formülü

 

İş hacmi ne olursa olsun her şirket, giderlerini kısıp geniş çaplı bir denge yaratmak ister. Elbette bunu yaparken resmi mevzuata da uygun davranmalıdır. Vergi yönetmeliklerine göre; ofis içi ekipman sınıfına giren fotokopi ve yazıcı kiralama ile temin edilirse, leasing sözleşmesindeki ücret gider kalemine yazılıp vergi avantajı sağlanabilmektedir.

 

Leasing sözleşmesi ile alakalı olarak belirlenen teminatlar ve sigorta bedelleri cihazı kiralayan şirket için herhangi bir külfet oluşturmaz. İlgili mevzuata göre “finansal leasing (kiralama) sözleşmesinin hazırlanması, gerekli düzenlemenin yapılması ve sözleşmenin alakalı olduğu sicillere şerhi ile tescili vergi ve harç kapsamı dışındadır.

Hazırlanan sözleşmede kiralayan taraf, sözleşmenin damga vergisi veya noter onayı masraflarından da muaf tutulur. İmzalanan sözleşmenin süresi boyunca, kiralık fotokopi makinesi için ödenen tüm ücret, gider olarak gösterilip toplamdan düşülür. Ücret aylık olarak ödense dahi gelir vergisi stopajına dahil edilmez. Çünkü burada leasing şirketinin geliri söz konusudur ve mükelleflik sözleşmenin kiralayan tarafına yansır.

Pazar Payı Giderek Artıyor

Dünya’da firmaların öz kaynaklarını koruma konusunda ülkemizden çok daha ileri seviyede olduğunu söylemek mümkün. Yapılan yatırımlarda leasing yolunu seçme oranı ABD’de % 32 bandına dayanmış durumda. Avrupa Birliği ülkelerinde ise bu oran % 20 seviyelerinde seyrediyor. Ancak Türkiye’de henüz % 5 oranında.

Yapılan araştırmalarda ortaya konulan sonuçlara baktığımızda, başka bir firmadan danışmanlık hizmeti alan firmaların yatırım yaparken leasing alternatifine daha sıcak baktığını görüyoruz. Çünkü şirket kaynaklarını zorlayacak veya krediye teşvik edecek girişimler ortaya koymak yerine vade planı esnek çözümlere yönelmek daha ekonomik sonuçlar doğurmakta. Özelikle vergi muafiyetlerini ve amortisman bedellerini inceleyen şirketlerde, leasing yolunu seçme oranı giderek yükseliyor. Fakat halen dış ülkeler seviyesinde değil.

Teknolojiye Karşı Savaşmak Yersiz

Şirketlerin yeni bir ekipman alırken üretimine katkı sağlayıp sağlamadığı konusunda iki kez düşünmeleri isteniyor. Bunun yanı sıra sürekli yenilenmesi gereken bir ekipman için yüklü bir masrafa girmek de şirketin kasasını zor sokabiliyor. Ancak fotokopi makinesi kiralama örneğinde olduğu gibi profesyonel bir çözüm yolu aranırsa, orta ve uzun vadede çok daha karlı bir yatırıma imza atılmış oluyor.

Kiralama yoluna gidildiğinde ödenecek bedel belirli periyotlara bölündüğü için daha sistematik bir plan ortaya koyuluyor. Diğer yandan teknoloji ile birlikte sürekli başka özellikler eklenen cihazları her seferinde satın almak yerine mevcut portföyde en güncel modelleri kullanmak daha konforlu bir çalışma imkanı sağlıyor.

ACİL İLETİŞİM HATTIMIZ
""
1 Step 1
Bilgilerinizi bırakın, sizi hemen arayıp yardımcı olalım.
Adınız
face e87c
Telefon
phone_in_talk e61d
Mesajınız
0 /
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right